Varukorg

Kundservice 010-888 64 85

✅ Fri frakt över 350kr ✅ Snabb leverans 1-3 dagar ✅ 30 Dagars öppet köp

Stanna till eller gör en utflykt till GLINDER retrobutik i Mjölby!

-Vi ligger endast ett stenkast från E4:an

Glinder retrobutik i Mjölby
Glinder butik

Öppettider 2023

Ta en spännande och nostalgisk utflykt till Glinder Retro, din destination för 50-tals och rockabilly stil i hjärtat av Mjölby! Vår butik ligger bara ett stenkast från E4:an, vid den ikoniska Potatisrondellen och i närheten av Byggmax. Du hittar oss på det populära Viringeområdet, en av E4:ans största rastplatser, med bekväm tillgång till elbilsladdning.

Besök oss och upplev en unik atmosfär där du kan prova och handla våra fantastiska retrokläder direkt i butiken. Njut också av nostalgiska stunder när du strosar runt bland vår retroinspirerade Esso mack och det charmiga miniatyrcaféet, som också fungerar som provhytter. Butiken är full av spännande detaljer att utforska.

Vi erbjuder ett brett utbud av retro-, rockabilly- och 50-talskläder för både herr och dam. Oavsett om du letar efter en stilfull klänning, en tuff accessoar eller klassiska herrskjortor, har vi något som passar din unika stil och smak. Dessutom har vi ett stort urval av kläder i stora storlekar, så att alla kan hitta något som får dem att känna sig fantastiska.

Njut av din vistelse hos oss och ta tillfället i akt att utforska de olika restaurangerna och faciliteterna som finns i närområdet. Ta en kort paus från din resa och låt oss föra dig tillbaka till en tid då stil och elegans var i fokus.

Välkommen till Glinder Retro – en plats där du kan återuppleva den tidlösa charm som 50-talet och rockabillykulturen erbjuder. Kom och besök oss för en unik shoppingupplevelse och skapa minnen som varar livet ut.

Öppet 2023
September, Oktober, November och December
Lördagar 10:00-14:00


Öppet 2024
Januari Stängt
17, 24 Februari 10:00-14:00
Från Mars månad 2024
Måndag-fredag 13:00-18:00
Lördagar 10:00-14:00
Utökade öppettider från 24 Juni tom. 9 Augusti 2024
vardagar 10:00-18:00
Lördagar 10:00-14:00
Söndagar 12:00-15:00
12 Augusti tom 31 Augusti
13:00-18:00
Lördagar 10:00-14:00

Afton & röda helgdagar:

Allhelgona 4 Nov. Öppet 10:00-14:00
>>Kontakta kundservice
för frågor, grupp och andra specialarrangemang på övriga tider

Du kan även handla direkt i vår webshop GLINDER med leverans inom 1-3 dagar, i webbutiken har vi alltid öppet!

Riksettan skylt
Äventyrliga Utflyktstips på gamla Riksettan i samband med ditt besök på GLINDER! Upplev Sveriges egen Route 66 från Mjölby till Gränna (eller Vice Versa)

Läs eller planera din utflykt på Riksettans sträckning mellan Mjölby och Gränna eller vice versa >> Klicka här

Upptäck, njut och ha roligt i vår härliga 50 tals miljö i Mjölby!

Hitta till Glinder i Mjölby
Se in i GLINDER butik i Mjölby,
Wall Of Fame
Elvis Presley kostym sydd av Nancy Williams
Wall of fame Glinder i Mjölby
Elvis Presley hörnan på Glinder i Mjölby
Planera in ditt besök redan nu!
Välkomna till oss på GLINDER hälsar Veronika & Morgan Sehlstedt, Grundare
Veronika och Morgan Sehlstedt grundare av glinder